Ana sayfa BT Gündem Yeni ekmek kapısı mobil cihazlar

Yeni ekmek kapısı mobil cihazlar

105
0

Cisco’nun İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) tarafından hazırlanan e-ticaret araştırmasının sonuçlarına göre cep telefonları artık sadece konuşma ve mesajlaşma aracı değil aynı zamanda yeni bir pazarlama ve satış kanalı haline geldi. Cep telefonları son dönemde perakendecilerin müşterilerine ulaşarak büyümeleri için yeni fırsatlar sunuyor. Cisco tarafından üçüncü yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen e-ticaret raporunda, mobil iletişim araçlarının günümüzde mağaza, internet sitesi ve katalog gibi en önemli perakende kanallarından biri olduğunu ortaya koydu. Sosyal ağların artması ve gelişen mobil teknolojiler, internet deneyimlerini yeniden tanımlarken perakendecilere de mobil stratejileri uygulayarak yeni kaynaklara ulaşma imkanı sundu. E-ticaret araştırması, günümüz iş modellerinin değişim sürecinde yol gösterici olması için Cisco’nun küresel stratejik danışmanlık birimi İnternet İş Çözümleri Grubu, Global Fortune 500 ve kamu sektör kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştirildi. “Mobil iletişim perakendeciler için gelir fırsatı sunarken, çok kanallı perakendede yeni bir dönemin kapısını açıyor” diyen Cisco IBSG Perakencilik Başkan Yardımcısı Dick Cantwell şöyle devam ediyor: “Çok kanallı perakende mağaza, katalog, cep telefonu ve internete uzanan bir ağa dönüşüyor. Perakendeciler, mobil fırsatların avantajından yararlanacaklarsa tüketicilere ‘interaktif’ alışveriş sunmalılar” diyor.
İnternetten ticaretin hacmi 2012 yılında 335 milyar dolara ulaşacak
Cisco IBSG çalışması Kuzey Amerika’dan, Avrupa’ya kadar Global 500, Web 15 ve Innovators olmak üzere üç kategoride, 45 perakendeciye odaklanarak, tüketicinin bakış açısından iki duruma işaret ediyor. İlki ciro hedeflemeyen ancak ‘olmazsa olmaz’ karakterli ‘temel yetkinlikler’. Bu, sezgisel grafik kullanıcı arayüzü, arama özellikleri ve kolay alım sürecini kapsıyor. İkincisi ise müşteri deneyimlerine daha fazla katma değer sağlayan sosyal ağ ve çok kanal engterasyonu gibi daha karmaşık bir görünüşe sahip olan ‘gelişmekte olan yetkinlikler’.
Söz konusu ilk 10 internet sitesi, temel yetkinlik konusunda sadece kusursuz bir uygulamaya sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda müşterileri için alışverişi daha kolay hale getiriyor. Araştırma sonuçlarına göre en iyi 10 ticari internet sitesi sırasıyla Amazon.com, Best Buy, Sears, Circuit City, Quelle, Otto, Macy’s, FNAC, Bol.com and Argos Ev Perakende Grubu.
Araştırma firmesı Forrester Research tahminlerine göre global olarak internet üzerinden satışlar bu yıl 204 milyar dolara, 2012 yılında ise 335 milyar dolara ulaşacak. E-ticaret hacminin yüzde 6’sı ise ABD’de gerçekleşiyor.
Cep’ten alışveriş dönemi
Dünya genelinde 3.3 milyar cep telefonu kullanıcısı var. Bu rakam, internet kullanıcı sayısının (1.3 milyar) yaklaşık üç katı kadar. Cisco mobil ticaretin, cep telefonlarınınkine benzer model uygulamaları takip edeceğini tahmin ediyor.
Perakendeciler e-ticareti iyi yöneterek, hızlı, güvenilir, özgür deneyim isteyen müşterilerinin güvenini kazanabiliyor ve işin sürekliliğini sağlayabiliyor. Mobil erişim gibi yeni teknolojiler, perakendecilerin müşterilerine eşsiz ve tatmin edici bir e-ticaret deneyimi yaşatmasına yardımcı oluyor. Bu deneyimi yaşayan müşterilerin kısa bir süre sonra cep telefonlarından mağazayı bulmayı, ürün araştırmayı, alışveriş yapmayı ve hesaplarını yönetmeyi isteyeceği tahmin ediliyor.
İşte bu noktada ortaya çıkacak pazar fırsatlarından yararlanmak için perakendecilerin, müşteriye perakende ürünleri hakkındaki bilgileri her zaman her cihazla ulaşma imkanını sağlayacak, mobil kanalları da kapsayan çok kanallı stratejilerini değerlendirmesi gerekiyor.
Cisco IBSG araştırma sonuçlarına göre:
• Perakendecilerin yüzde 42’si ürün bilgilerini mobil iletişim cihazları üzerinden yeniden biçimlendirilmiş internet sayfaları ya da özel mobil sayfalarından gösterebiliyor.
• Yüzde 15’i alım-satım, stok arama gibi işlemleri mobil cihazlar üzerinden sunabiliyor.
• Yüzde 10’u müşterin sorularını cevaplarken ya da onları bilgilendirirken kısa mesaj servisini kullanıyor.
• Yüzde 6’sının internet sayfası ve mobil cihazlara özel olarak tasarlanmış URL’leri bulunuyor.

Sosyal ağın etkisi
Myspace ve Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin, sanal bir dünya yaratan Second Life ve multimedya sitesi YouTube’un büyümesi, müşteri davranışlarını ve online deneyimlerinden beklentilerini değiştirdi. Sosyal ağlar, genç ve teknoloji meraklılarıyla başlamasına rağmen bugün 35 yaş ve üzeri müşteri kesimini de etkisi altına aldı. Örneğin Facebook 35 yaş ve üzeri üye sayısının Mayıs 2006’dan Kasım 2007’ye kadar yüzde 286 oranında arttığını kaydetti. 127 milyon üye ile Avrupa, 124 milyon üyesi bulunan ABD’yi geçti. Bu sonuç, sosyal ağların global düzeyde büyüdüğünü gösteriyor.
Cisco IBSG e-ticaret araştırma sonuçlarına göre araştırmaya konu olan firmaların:
• Yüzde 17’si ortak ilgi alanlarından oluşan gruplara bağlanma imkanı sunuyor.
• Yüzde 52’si ürünlerle ilgili müşteri yorumlarını sunuyor.
• Yüzde 50’si gelişmiş görüntüleme araçlarına sahip.
• Yüzde 50’si video gibi multimedya araçlarına sahip.
• Yüzde 50’si müşterilerine click-to-chat (tıkla ve konuş) imkanı sunuyor.
Son yıllarda, e-ticaretteki yeniliklerin büyük çoğunluğu müşteriyle birebir ilişki kurmaya odaklanıyor. Görüntüleme ve etkileşim, beklentilerin temelini oluşturuyor. Perakendecilerin müşterilerine daha iyi hizmet verebilmeleri için ileri görüntüleme ve video teknolojilerini geliştirmeleri gerekiyor.
Perakendeciler için anahtar görüşler
• Müşteriler için güvenli siteler yaratın
• Müşteri kazanmak için sosyal ağları kullanma fırsatı kaçırmayın
• Kendi mobil stratejinizi geliştirin: “Çok kanallı” perakende kendini sürekli yeniliyor
• Mobil strateji oluştururken kullanıcı güvenliğinin sağlandığından emin olun
• Yeni teknolojileri belirleyin, seçin ve en iyi şekilde yönetin.
• Yenilikçilik devam eden bir süreçtir, yıllık bir olay değildir.