Yeni mezunlara yazılım danışmanlığı fırsatı

Türkiye’nin en büyük iş yazılımı uygulama şirketlerinden ve SAP’nin ilk Gold Partner’i MBIS, yeni mezun gençlere istihdam imkanı sağlayacak Türkiye çapında bir program başlatıyor. MBIS, Danışman Yetiştirme Programı kapsamında yeni mezun gençlere ücretsiz eğitim verecek. Kişisel gelişim eğitimleri ve vaka çalışmaları ile desteklenecek olan program sonunda yapılacak sınavı başarı ile geçenler MBIS’in gerçekleştirdiği yazılım projelerinde danışman olarak yetiştirilmek üzere istihdam edilecek.Danışman Yetiştirme Programı, Temmuz 2010’da başlayacak. Başvuru için herhangi bir iş deneyimi ve SAP tecrübesi aranmayan programa, üniversitelerin fen, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun gençlerin başvurmaları bekleniyor. 100’ün üzerinde gence eğitimleri sonrasında istihdam da sağlanacak. Özgeçmiş bilgileri içeren başvuruların ik@mbis.com.tr adresine gönderilmesi isteniyor. Türkiye genelinde ilgili tüm gençlerin başvurularının değerlendirileceği programa, Anadolu illerinden yoğun başvuru olursa, eğitimler İstanbul dışında, belirlenecek merkezi illerde de yapılabilecek.

Eğitimler, hafta içi ve hafta sonu gruplarına ayrılarak iki ay boyunca MBIS bünyesinde çalışan uzman danışmanlar tarafından verilecek. Program sonunda uygulama ve teknik konuların yer aldığı bir sınav yapılacak. Sınavda istenilen performansı gösterenler, MBIS’ın danışman kadrosunda istihdam edilme hakkı kazanacaklar.

Konu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan MBIS Genel Müdürü Murat Tekmil, “Türkiye’de kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı ihtiyacı olan binlerce şirket var. ERP yazılımlarını şirketlere uygulayacak danışman gereksinimi de her geçen gün artıyor. Bu alanda yetişmiş eleman azlığından, Türkiye genelinden gelen yeni proje taleplerine yetişmekte zorlanıyoruz. Biz gençlere, geleceği olan büyük bir dünyanın kapılarını açıyoruz, kariyerleri boyunca kullanacakları altın bir bilezik sunmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’de yazılım sektörünün, önümüzdeki senelerde önemli oranlarda büyüme göstereceğini söyleyen MBIS Genel Müdürü Murat Tekmil, “Nitelikli gençleri, yazılım sektöründe çok ciddi iş fırsatları bekliyor. Bundan sonra da ihtiyaç oldukça devam ettireceğimiz Danışman Yetiştirme Programı ile yetenekli gençleri bünyemize katmak istiyoruz. Başlattığımız bu programın, diğer şirketlere de örnek olmasını ve benzeri çalışmaları ateşleyecek bir kıvılcım olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Danışman Yetiştirme Programı ile Türkiye’nin en büyük sorunu olan nitelikli iş gücü ihtiyacı gündeme getiriliyor. Yazılım sektörünün pazar payını günden güne arttırdığı Türkiye’de, yazılım projelerinde kullanılan nitelikli insan gücü miktarı, potansiyel talebi karşılamaktan çok uzak. MBIS başlattığı programla hem yeni mezunlara hem de mezuniyetin ardından iş bulamayan nitelikli gençlere önemli bir fırsat sunuyor.

Türkiye Bilişim sektörünün 2010 yılında yüzde 10-15 arasında bir büyüme yaşaması ve 8.4 milyar dolarlık ciroya ulaşması öngörülüyor. 2011 yılında ise büyümenin devam etmesi ve IT şirketlerinin cirosunun 10 milyar dolar olması bekleniyor. Yazılım sektöründe ise, SAP tarafından yapılan araştırmalara göre, bu alanda çalışan danışman sayısının 2014 yılına kadar 3-4 kat artması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu