Ana sayfa BT Gündem Yeni virus Türkiye’nin duble yollarında hız rekoru kırdı

Yeni virus Türkiye’nin duble yollarında hız rekoru kırdı

94
0

Temmuz ayının en yeni tehditi olan “Win32/Dursg.A“, ağırlıklı olarak Türkiye’deki bilgisayarları tehdit ediyor ve dünya genelindeki %1.14’lük tespit oranıyla şimdiden 8. sıraya ulaştı. ESET, “Win32/Dursg.A“ isimli tehdidin bu kadar yükselerek dünya listesinde ilk 10’a girmesinin sebebini ESET kullanıcılarının Türkiye pazarına hakim olmasıyla açılıyor. Bu truva atı, şu anda Türkiye’de ülkede tespit edilen tüm tehditlerin %9.71’ini oluşturuyor.
Başka sayfalara yönlendiriyor
Rus menşeili olduğu tahmin edilen “Win32/Dursg.A“, arama motorlarındaki sonuçları reklam içeren başka sayfalara yönlendiriyor. Zararlı yazılım, çalışma zamanında UPX sıkıştırması kullanarak, antivirus tarayıcılarından gizlenmeye çalışıyor ve Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi popüler internet tarayıcılarının normalde Google, Yahoo, MSN, Bing olması gereken arama ayarlarını değiştirerek, belirli bir kelime arandığında reklam (adware) barındıran sitelere yönlendiriyor.

İlk üç sıra değişmiyor
Dünyanın en çok kullanılan antivirüs programlarından NOD32’yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET’in hazırladığı Dünya Tehdit Raporu’na göre ilk üç sıradaki tehdit ise yine değişmedi. Uzun zamandır dünya tehdit listesindeki liderliğini kimseye bırakmayan solucan “Win32/Conficker“, ikinci sıradaki “INF/Autorun“ ve bir truva atı olan “Win32/Agent“, dünyanın en yaygın zararlı yazılımları olmayı sürdürüyor.