Yeni XP güncellemesi Ağustos’ta

Microsoft’un Windows XP işletim sistemi için önemli güncellemeler içeren yeni hizmet paketi uzun bir bekleyişin ardından nihayet kullanıcılarla buluşuyor. ‘Daha güvenli’ ve ‘istikrarlı’ bir XP vaadeden Service Pack 2’nin Ağustos ayından itibaren internetten indirilebileceğini ya da CD’lerden yüklenebileceğini duyuruldu. Microsoft ilk olarak Haziran ayında çıkarmayı planladığı SP2’yi Temmuz ayına ertelemek zorunda kalmıştı, ancak çalışmaların uzaması SP2’nin çıkışını Ağustos’a attı. Firmanın güvenlikten sorumlu başkan yardımısı Mike Nash, güncellemenin daha istikrarlı ve PC’lerdeki diğer programlarla uyumlu olmasına yönelik çalışmalar nedeniyle SP2’nin çıkışının geciktiğini ifade etti.

İnternetten ücretsiz olarak indirilebilen yeni güncellemeler yavaş bağlantı nedeniyle büyük boyutlu dosyaları indiremeyen kullanıcılar için CD-Rom’lar aracılığıyla da dağıtılacak. Windows XP Home Edition için SP2’nin boyutu 70 megabyte’ı buluyor. Xindows XP Professional sürümünün güncellemesi ise toplam 92 megabyte. SP2’deki yeni teknoloji sayesinde kullanıcılar isterlerse güncellemeyi dosya dosya indirebilecek.

Nash, sonbahardan itibaren Windows XP yüklü olarak satılan tüm bilgisayarlarda SP2’nin standart olarak bulunacağını da belirtti.

Uzun yıllar güvenliğe yetirince önem vermemekle eleştirilen Microsoft’un başkanı Bill Gates, 2002 yılında firmanın bundan sonraki en önemli önceliğinin güvenlik olacağını ilan etmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.