Ana sayfa BT Gündem Yeraltında 276 milyon dolarlık online ekonomi

Yeraltında 276 milyon dolarlık online ekonomi

87
0

Symantec, “online yeraltı ekonomisi” olarak literatüre geçen sanal ortamın illegal ticaret dünyasına ilişkin kamsamlı raporunu (Report on the Underground Economy.) yayımladı. Rapor, çalıntı bilgilerin ve online dolandırıcıkla ilgili çeşitli hizmetlerin alınıp satıldığı, bu işi bireysel ticari bir faaliyet olarak gören kişilerce online ortamda alınıp satılan bilgilere biçilen toplam değerin neredeyse milyon dolarla ölçüldüğü, gün geçtikçe daha popüler ve global bir pazara dönüşen “online yeraltı ekonomisi” hakkında internet kullanıcılarına detaylı bilgi sunuyor. Rapor, Symantec’in Güvenlik Teknolojileri ve Yanıt Organizasyonu tarafından, 1 Temmuz 2007 ile 30 Haziran 2008 tarihleri arasında online ekonomi sunucularından toplamış olduğu verilere dayanıyor.

Raporlama dönemi süresince, online yeraltı ekonomisinde pazarlanan ürünlerin potansiyel değeri, Symantec tarafından toplamda 276 milyon dolar olarak tespit edildi. Kredi kartı bilgileri, %31’lik bir oranla yeraltı ekonomisinde en çok pazarlanan kalemi oluşturmakla birlikte, bu bilgileri sağlayan hizmetler de online yeraltı ekonomisi içinde yine en çok pazarlanan birimi oluşturuyor. Çalıntı kredi kartı numaraları, kart başına 0.10 dolar ile 25 dolar arasında değişiklik gösteren oldukça fahiş fiyatlara alıcısına ulaşırken, raporlama süresince yeraltı ekeonomisnde pazarlanan çalıntı kredi kartlarının ortalama limiti ise Symantec’in bulgularına göre 4.000 dolardan fazla. Raporlama süresince yeraltı ekonomisinde pazarlanan kredi kartalarının toplam değeri ise, yine Symantec’in bulgularına göre 5.3 milyar doları buluyor.

Online yeraltı ekonomisinde kredi kartı bilgilerinin bu kadar popüler olmasının ardında yatan nedenleri şöyle sıralayabiliriz: a). Öncelikle bu bilgiler genellikle online dolandırıcılık faaliyetleri için kullanılıyor ve bu bilgileri elinde tutan kişiler bu yolla maddi kazanç elde etme amacı taşıyor. b). Kredi kartları, online alışverişlerde kullanılan en kolay ve en popüler yolların başında geliyor. c). Dolandırıcılar satın alma işlemlerini bitirmeden ve satın aldıkları ürünleri teslim almadan önce, satıcılar ve kredi kartı sağlayan firmalar tarafından dolandırıcılık işlemlerinin tanımlanması ve adres gösterilmesi çok zor. d). Son olarak kredi kart bilgileri dıolandırıcılara, tek tek değil, çok büyük satın almalarla yığınlar halinde ve indirimli olarak satılıyor.

Online yeraltı ekonomisinde kredi kartı bilgilerinden sonra en çok pazarlanan bir diğer kategori ise %20’lik bir oranla finansal hesaplardan oluşuyor. Çalıntı banka hesap bilgileri, 10 dolar ile 1000 dolar arasında değişiklik gösteren fiyatlarla alıcısına ulaşırken, online yeraltı ekonomisnde pazarlanan çalıntı banka hesaplarının bakiyesi ise ortalama 40.000 dolar civarında seyrediyor. Online yeraltı ekonomisnde pazarlanan banka hesaplarının ortalama bakiyesi ve çalıntı banka hesap bilgilerinin online pazardaki satış fiyatı bir arada hesaba katıldığında, raporlama süresi boyunca yeraltı ekonomisinde pazarlanan banka hesaplarının toplam değeri ise 1.7 milyar doları buluyor. Finansal hesap bilgilerinin online yeraltı ekonomisindeki popülerliği, bu hesaplardaki nakit para miktarının fazlalığından ve çok hızlı bir şekilde kullanılabiliyor olmasından kaynaklanıyor. Banka hesaplarına ilişkin gözlemlenen bu tür bir vakada, banka hesaplarının takip edilemeyen lokasyonlarda online olarak 15 dakikadan az bir zamanda boşaltıldığı tespit edildi.

Raporlama süresince Symantec, online yer altı ekonomisinde 69.130 adet birbirinden farklı ve aktif pazarlamacı ve yeraltı forumlarına postalanan toplam 44.321.095 adet mesaj tespit etti. En aktif 10 pazarlamacı tarafından online yeraltı ekonomisinde pazarlanan ürünlerin toplam değeri, kredi kartları için 16.3 milyon dolar, banka hesapları için ise 2 milyon dolar olarak kaydedildi. Raporlama süresince, en aktif tek bir pazarlamacı tarafından online yeraltı ekonomisinde pazarlanan ürünlerin toplam değeri ise Symantec tarafından 6.4 milyon dolar olarak belirlendi.
Online yeraltı ekonomisi, coğrafi açıdan çeşitlilik gösterdiği gibi, tek tek bireylerin oluşturduğu dağınık toplulukların yanı sıra, organize ve sofistike gruplardan da oluşuyor. Raporlama süresi boyunca, %45’lik bir oranla Kuzey Amerika bu tür faaliyetlerde bulunan bölgelerin başında geliyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın yer aldığı EMEA bölgesi %38’lik bir oranla ikinci sırada yer alırken, %12’lik bir oranla Asya/Pasifik bölgesi 3. sırada, %5 ile de Latin Amerika 4. sırada bulunuyor.