Yerli 5G baz istasyonu için imzalar Barcelona MWC17’de atıldı

Aselsan, Argela ve Netaş tarafından Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayesinde geliştirilen Türkiye’nin yerli baz istasyonuna ilişkin satış anlaşmaları Barcelona’da düzenlenen imza töreninde atıldı. Aselsan ev sahipliğinde düzenlenen imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Müsteşarı Suat Hayri Aka, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, UDHB Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker’in yanı sıra Turkcell adına Genel Müdür Kaan Terzioğlu, Türk Telekom adına ise Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan ve Vodafone Türkiye adına da Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel katıldı.
Argela, Aselsan ve Netaş’ın yer aldığı ULAK projesinde dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerine sahip yerli baz istasyonlarının tüm donanım ve yazılım bileşenleri, yurt içinde Türk mühendisleri tarafından geliştiriliyor. Proje kapsamında geliştirilen LTE teknolojili yerli baz istasyonları, hem mobil operatörlerin hem de kamu güvenliği kapsamında görev yapan kurumların kullanımına sunulacak.
İlk etapta her 3 operatöre de 250’şer adet satışı için imzalanan sözleşmeler ile Türkiye’de faaliyet gösteren mobil operatörlerin yerli baz istasyonu kullanmalarının teşviki ön görülüyor. Ancak Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, imzası atılan baz istasyonlarının her üç operatörün de gerçekleştirdiği testlerden geçemediği, operatörlerin kendi standartlarında olmayan ürünü satın almak zorunda bırakıldığı iddia ediliyor.
Borsa İstanbul’da halka açık olarak işlem gören NETAŞ ve ASELSAN’ın Türkiye’de faaliyet gösteren üç mobil operatör ile gerçekleştirmiş olduğu bu imzalarla ilgili ortaklarına yönelik bir açıklama yapmamış olması ise ilginç.

Ancak bu konuda ümidimizi kaybetmeyerek, 1964 yılı 18 Mayıs’ında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı kararı ile Elektronik Sanayii’nin kurulmasına ön ayak olan ve Aselsan, Netaş ve PTT fabrikasında ARLA laboratuvarının hayata geçmesine ön ayak olunmuş karar ile doğan bu şirketlerin geliştirmiş olduğu teknolojinin Milli Güvenlik Meselesi olduğu kavranmalı ve bu konuda her türlü destek sağlanmalıdır.  KEMALETTİN BULAMACI
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.