Yerli baz istasyonunun ilk teslimatı Turkcell’e yapıldı.

ASELSAN ve Turkcell arasında imzalanan ASELSAN Ulak Sistemlerinin Tedarikine İlişkin Sözleşme kapsamında ilk partinin teslimatı yapıldı. Geri kalan baz is­tasyonlarının yılın ilk çeyreğinde teslimi hedefleniyor.Mobil iletişim teknolojilerinin milli tasarımla kazanımında önemli yere sahip olan ve bir mihenk taşı olarak görülen Ulak baz istasyonu­nun Evrensel Mobil Kapsama Projesi’ndeki 834 adetlik teslimat ve bunların 500 noktada hizmete girmesinin ardından, sıra GSM operatörlerinin siparişlerinin karşılanmasına geldi.Kırsal kesime 4G altyapısı götürülmesi amacıyla, Ulaştırma Bakanlığı Evrensel Hizmet Fonu tarafından karşılanan projeyi, Vodafone Türkiye ve Türk Telekom Mobil ortaklaşa yürütüyor.
Turkcell’e Teslim edilen cihazların Karadeniz Bölgesi’ne kurulu­munun nisanda başlanması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl Aselsan’dan yapılan açıklamaya göre Türkiye’de faaliyet gösteren üç mobil operatörün her birisi, ULAK baz istasyonundan 500’er yüz adet sipariş verdi.
Yeni siparişler doğrultusunda yıl içinde devam edecek Turkcell teslimatlarının yanı sıra imzalanmış sözleşmeler kapsamında Vodafone Türkiye ve Türk Telekom teslimatlarına da bu yıl başlanacak.
Türkiye’de, artan iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte uçtan uca, sürdürülebilir ve güvenilir iletişim altyapılarına yönelik ürün ve teknolojilerin yurt içi olanaklarla geliştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalarda milli olarak geliştirilen baz istasyonu Ulak önemli bir yer tutuyor.
Ulak’ın da aralarında bulunduğu 4,5G haberleşme sistemlerinin geliştirilmesiyle hem operatörlerin hem de kamu kurum ve kuruluşlarının yüksek hızlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.
ULAK baz istasyonu, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Teknolojisi Geliştirme Projesi kapsamında ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde Türk Telekom’un ARGELA ve Çinli ZTE şirketinin Türkiye’deki NETAŞ şirketlerin başında yer aldığı çok sayıda yerli firmanın katkılarıyla geliştiriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu