Ana sayfa BT Gündem Yılbaşı ve domuz gribi internet tehditlerini tetikledi

Yılbaşı ve domuz gribi internet tehditlerini tetikledi

115
0

Symantec’in geçtiğimiz günlerde yayınlanan Aralık ayı Spam Raporu, geçtiğimiz aya ilişkin önemli saptamaların yanı sıra, 2009 yılında spam mesajların gelişimine dair bir özet de içeriyor. Geçtiğimiz ayın spam bulguları ile ilgili göze çarpan en belirgin saptama ise spam mesaj orijinlerinin bölgelerine ilişkin gözlemlenen değişim olarak karşımıza çıkıyor ve spam mesajların geçtiğimiz ay boyunca daha çok Asya, Pasifik ve Japonya (%26) ve Güney Amerika (%25) kaynaklı olarak dağılım gösterdiği vurgulanıyor. Raporda yer alan bir diğer önemli saptama da spam mesajların boyutlarında yaşanan değişimleri içeriyor. Spam mesajların %71.08’İ ortalama 2kb – 5kb, %19.53’ü ise 5 ile 10kb arasında seyrederken, geçtiğimiz ay boyunca 2kb ile 5kb arasında değişim gösteren spam mesajlar %20 oranında artış gösterdi. 5 ile 15kb arasında olan mesajlarda ise %18 oranında bir düşüş gözlemlendi ki bu düşüş aynı zamanda, “ekli” spam mesaj oranındaki düşüşü de gözler önüne seriyor. Ekli spam mesajların toplam spam mesajlar içindeki oranı geçtiğimiz ay %5.7 iken, toplam spam mesajlardaki oranı %35 olan internet spam lerinde ise %4’lük bir artış yaşandığı belirtildi. 2009 Yılı Spam Mesajlarında Göze Çarpanlar

2009 yılında toplam e-posta mesajlarının %87.4’ünü oluşturan ve 2007 yılından beri ortalama %15’lik bir artış gösteren spam mesajlar, 2009 yılı boyunca kullanıcılar için önemli bir tehlike olmaya devam etti. Symantec’in 2009 yılı spam mesajlarına ilişkin ortaya koyduğu bulgular ise şöyle sıralanıyor:

2007 yılında oldukça etkin olan imaj spam ler 2009 yılında yeniden ortaya çıktı ve 2009 yılının ortasına kadar toplam spam mesajların %22’sini kapsayarak neredeyse 2007 yılında kaydedilen imaj spam oranına yaklaştı.
2009 yılında spam mesajlar, bloglar ve sosyal ağlar gibi web tabanlı yeni ortamlarda etkisini göstermeye devam etti.
2009 yılının Eylül ve Ekim aylarında tüm spam e-postaların yaklaşık %2’si ekli bir malware (zararlı kod) içeriyordu.
Michael Jackson’ın ölümü sonrası spam mesajlarda yaşanan artıştan da anlaşılacağı üzere ünlü kişiler ile ilgili üretilen spam mesajlar, 2009 yılında da spam yayıcılar için bir fırsat olmaya devam etti.

Jingle Bells – Ekonomik Durgunluk Perakende Spam leri Etkilemedi

Yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle perakende satışlarda önemli bir düşüş göze çarparken, spam yayıcılar bu düşüşten pek etkilenmemiş görünüyor. Ekim ve Kasım ayları arasında gözlemlenen dönemsel spam başlıklarının ilk 5’i ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

2009
2008
Amazon’dan Satış Alındı Formu
2008’in En iyi satışı!
Walmart.com’dan Satış Emri
Bu Yılbaşı daha Az Harcayın
Lüks ürünlerde inanılmaz Satışlar
Gerçekten Güzel Bir Hediye
Yanıt: Yılbaşında Sevgiliniz Ne ister
Yılbaşına Özel
Bu Tatil Sezonunda Sevgilinize En Güzel Hediyeyi Siz Verin
Yılbaşı Fırsatları – 5 Gün kaldı

Dönemsel spam başlıklarına ilişkin ilgi çekici saptamalar şunları içeriyor:

Spam yayıcılar yılbaşı gibi kitlesel alışveriş ve tatil sezonlarında birtakım taklit marka ürünlerin (saat vs.) isim ve popülaritesinden faydalanarak mesaj içerikleri üretiyorlar. Bu trend gösteriyor ki spam yayıcılar, yılbaşı gibi özel dönemleri hediye almak için online alışveriş yapmak eğiliminde olan kullanıcıları aldatmak ve tuzağa düşürmek üzere önemli fırsat olarak kullanıyorlar.
Online satın almalarda gün geçtikçe önemli artışlar yaşandığı artık bilinen bir gerçek. Spam yayıcılar da da 2010’a girerken kullanıcıların kolayca tuzağa düşecekleri mesaj başlıkları üreterek internet ortamının kendilerine sunduğu avantajlardan faydalanmaktan geri durmuyorlar. Örneğin yukarıdaki listede yer alan ilk iki mesaj başlığında kullanıcılar, kedilerine iki iyi bilenen alışveriş sitesinden bir e-posta işlem formu geldiğine inanıyorlar.

Domuz Gribi – 2009 Yılının Son Çeyreğinde En Sık Karşılaşılan Spam Başlığı

2009 yılının son çeyreğinde yılbaşı hediyeleri ve fırsat e-postalarının yanı sıra, Ekim ve Aralık ayı arasında en sık üretilen spam başlıkları domuz gribi salgını ile bağlantılı içerikler taşıyordu. Salgınla ilintili mesajlarda en sık kullanılan spam başlıkları şu şekilde:

H1N1 Virüsü ile ilgili Hükümetin Aşı Kayıt programı
Kişisel Aşı Profilinizi Oluşturun
Kişisel Aşı Profili Oluşturma Eğitimi
Kişisel Aşı Profilinizin Tablosu