Ana sayfa BT Gündem Yıldırım’dan internet tehditleri için güçbirliği önerisi

Yıldırım’dan internet tehditleri için güçbirliği önerisi

148
0

İnternetteki risklerle ülke bazında mücadele etmenin güç olduğunu hatırlatan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Uluslararası yapılanmaya ihtiyacımız var. Aksi halde, hayatımızı kolaylaştıran, önümüzü açan bu sistemler, toplumların geleceğini karartan silahlara dönüşebilir.” dedi.
Bakan Yıldırım, “Artık devletler, klasik devletten, bilgiyi elektronik ortamda vatandaşlarına sunan devlet yapısına doğru hızla gitmekteler. Nasıl vatandaşlarınıza yollar yapıyosanız, bilginin de vatandaşa ulaşması için bilgi otoyollarına ihtiyacınız var. Vatandaşınıza bilgiye ulaşabileceği, hatta tüm dünyadaki bilgiye ulaşabileceği yolları yapmanız gerekir. Biz hem havadan hem de karadan bilgi otoyollarını kurduk.” şeklinde konuştu. Türkiye’de bugün 7 milyon genişbant internet abonesi, 39 milyon da internet kullanıcısı olduğunu hatırlatan Yıldırım, internet kullanım oranının da yüzde 35 olduğunu açıkladı.
Bilgi toplumunun, demokrasinin gelişmesi için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, “Devletle şeffaflığın gelişmesi ve hesap verilebilirliği getirmektedir. Artık bir bilgiyi doğrulamak için ertesi günü, gazeteleri beklemiyorsunuz. Anında araştırma ve doğrulama imkanınız var. Benim doğru söyleyip söylemediğimi, bu salonda oturanlar anında araştırıp, doğrulama imkanına sahipler.” dedi. Bilgi toplumu hedefine ulaşmak için, bilgi teknolojilerinin kullanımındaki eşitsizliğe neden olmayacak şekilde hizmetlerin yayılması gerektiğini söyleyen Bakan Yıldırım, “Sadece ülke içinde değil, ülkeler arasında da sayısal uçurumun giderilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. 50 değişik ülkeden 300 uzman burada, bilgi toplumu konusunda tartışacaklari tecrübelerini paylaşacaklar. Zaman artık yıllarla, aylarla, günlerle, saatlerde ifade edilmiyor. Artık saniyenin binde biriyle ifade ediliyor. Zaman çok hızlı ilerliyor. Zihinsel olarak yetişemiyoruz. Bu uygulamaları yönetenler olarak bazı şeylerin önüne geçemiyoruz.” şeklinde konuştu.