Ana sayfa BT Gündem YılınSAP projesi Koç Holding’e

YılınSAP projesi Koç Holding’e

87
0

Dünyanın en büyük kurumsal yazılım firmalarından SAP tarafından düzenlenen SAP Forum 2010’un açılışı, Harvard Profesörü Robert Kaplan tarafından yapıldı. 15 Ekim 2010 Cuma günü, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen SAP Forum 2010 kapsamında, 16 ayrı salonda, 28 farklı şirket tarafından 112 sunum gerçekleştirildi. Farklı sektörlerden yüzlerce şirketi bir araya getiren SAP Forum 2010’a 5 bin kişi katıldı. SAP Forum Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı iş etkinliği olma özelliğini sürdürdü. SAP Forum’da açıklanan yılın SAP projesi ödülü, Koç Holding’in “Sürdürülebilirlik Yönetimi” projesine verildi. Koç Holding Çevre ve Teknoloji Koordinatörü Doç. Dr. Orhan Alankuş’a ödülü SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker verdi. Ödül ile ilgili açıklamadan bulunan SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, “Koç Holding’in Sürdürülebilirlik Yönetimi projesinin Türkiye’deki birçok şirkete örnek olacağını düşünüyoruz. SAP’nin Karbon Yönetimi çözümü, ülkemizde ilk kez kullanılacak, bu yüzden de büyük önem taşıyor. Çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik konusunda öncülük eden Koç Holding’e teşekkür ediyoruz” dedi. Koç Holding’in Çevre Vizyonu, Misyonu ve Politikası İlkeleri doğrultusunda başlattığı Sürdürülebilirlik Yönetimi projesi kapsamında grup şirketlerinde gerçekleştirilen atık yönetimi, karbon yönetimi ve sürdürülebilirlik yönetimi çalışmalarını SAP çözüm ve uygulamaları ile takip edecek. Bu çalışma ile Koç Holding, Global Raporlama Girişimi (GRI) standartlarında sürdürülebilirlik performansını ölçümlemeyi ve bu çerçevede raporlama yapabilmeyi hedefliyor.
Projenin ilk aşamasında SAP’nin atık yönetimi çözümü devreye alındı. İkinci aşamada Koç Holding bünyesinde Karbon Yönetimi çözümü devreye alınacak ve bu çalışma Türkiye’nin ilk Karbon Yönetimi uygulaması olacak. Üçüncü aşamada da Sürdürülebilir Performans Yönetimi çözümünün Koç Holding’e entegre edilmesiyle projenin tamamlanması planlanıyor.

Robert Kaplan SAP Forum 2010’daydı
SAP Forum 2010, bu sene dünyaca ünlü bir stratejiste ve düşünüre ev sahipliği yaptı. Kurumsal Karne (The Balanced Scorecard) yaklaşımı ile bir çığır açan, binlerce şirketin yönetim biçimine farklı bir bakış açısı getiren ünlü Harvard Profesörü Robert Kaplan, SAP Forum 2010’da Uygulama Üstünlüğü (Execution Premium) adlı son kitabında ortaya koyduğu strateji yönetimi ile ilgili yaklaşımları paylaştı.
Dünya üzerinde şirket yönetimine ve işletme bilimine katkıda bulunan en önemli bir kaç kişiden biri olan Robert Kaplan, geliştirdiği yaklaşımlar ile bir şirketin mevcut faaliyetlerini stratejik hedefleriyle bütünleştiren yaklaşımlar geliştirdi. Robert Kaplan’ın ortaya koyduğu performans yönetimi sistemi, şirket yöneticilerinin; kurumsal vizyonlarını netleştirmelerini, kaynaklarını, iş süreçlerini ve çalışanlarını entegre bir strateji ile yönetmelerini sağladı. Robert Kaplan özellikle, strateji uygulamaları ve operasyonel mükemmellik için maliyet ve performans yönetim sistemlerini ilişkilendiren yolları kitaplarında vurguladı. Robert Kaplan, SAP Forum 2010’daki sunumunda, iş dünyasında ayakta kalmak isteyen şirketlerin izlemesi gereken yol haritası çizdi.
Patronlar SAP Forum 2010’da konuştu
SAP Forum’un son yıllarda merakla beklenen bölümü “Patronlar Konuşuyor”a bu yıl; Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Keskinoğlu, Farplas Genel Müdürü Ali Rıza Aktay, Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili – Genel Müdürü Serpil Varol katıldı.
İşletmelerde üretim, planlama, stok yönetimi, maliyet ve karlılık gibi konularda başarılı olmak için neler yaptıklarını, karşılaştıkları sorunları nasıl çözdüklerini anlattılar. Bloomberg Businessweek Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan moderatörlüğünde düzenlenen Patronlar konuşuyor Paneli, SAP Forum’un en ilgi çeken bölümleri arasında yer aldı.
SAP Türkiye’den eğitime destek
SAP Türkiye, sosyal sorumluluk kapsamında, yurtdışından gelen bir fonu bağış olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’na aktarıldı. SAP Forum 2010’a katılanlar da, etkinlik günü düzenlenen araştırma anketi sorularına SMS ile yanıt vererek, 10 TL tutarında, TEGV’e bağışta bulundular. SAP Forum 2010’da yapılan 112 sunumun her birinin sonunda dinleyicilerden, TEGV’e bağış yapmaları ricasında bulunuldu ve toplamda ………. TL tutarında bağış toplandı.
16 salonda 28 firma 112 sunum yaptı
“Daha Hızlı Daha Verimli” teması ile düzenlenen SAP Forum 2010’da; konularına göre ayrılan 16 salonda, 28 farklı firma tarafından 112 sunum yapıldı. Başarı hikayeleri ve sunumlar arasında “SAP Mutfakta”, “Zeki Müren de Bizi Görecek mi?”, “Cep’teki SAP”, “SAP e-Fatura Çözümü ile Çevre Dostu Proje” gibi ilgi çekici başlıklar arasında yer aldı.

Finans sektörüne için en yeni teknoloji çözümler
SAP Forum 2010’da bu sene ilk defa Bankacılık ve Sigortacılık sektörlerine özel salonlarda uzmanlar tecrübelerini ve başarı hikayelerini paylaştılar. Bu salonlarda yapılan sunumlarda; BDDK’nın yeni kontrol zorunluluklarına uyum sağlamayı kolaylaştıran, işlemlerde iz sürülebilirliği sağlayan ve banka verileri üzerinden kişiye özel raporlama alma imkanı veren yeni çözüm ve uygulamalar tanıtıldı.
SAP müşterisi olan önemli banka ve sigorta şirketlerinin bünyelerinde gerçekleştirilen SAP İş Zekası uygulamalarından, bu uygulamaları kullanarak bu bankaların çözmüş oldukları sorunlardan ve kazanımlarından bahsedildi. Üst yönetim raporlarından, şube operasyonlarına, BDDK’ya özgü hazırlanan raporlardan karar destek sistemleri oluşturulmasına yönelik çeşitli uygulamalar tanıtıldı.
SAP Forum’da bireysel ve kurumsal bankacılığın mevcut sorunlarını çözmeye yönelik SAP çözümleri masaya yatırıldı. Sigortacılık sektörüne yönelik olarak ise Solvency II adlı yeni risk regülasyonuna uyumluluğu sağlayan çözümler anlatıldı. Hasar süreçlerinin yönetiminde verimlilik sağlayan optimum yaklaşımlar sergilendi. Sigortacılıkta arka ofis uygulamaları, tahsilat ve ödemeler konularında, SAP’nin global ve yerel iş ortakları, özel sunumlar gerçekleştirildi.