Ana sayfa BT Gündem Yorgan gitti, kavga bitmedi!..

Yorgan gitti, kavga bitmedi!..

137
0

Turkcell’in dün İstanbul’da saat 15:00’te başlaması beklenilen Mali Genel Kurulu bir saat gecikmeli olarak saat 16:00’da başladı. Telia Sonera, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Kurul’un da doğal olarak Divan Başkanı olan Collin Williams’ın Divan Başkanlığı’ndan azledilmesi için teklif verirken kurulda bu öneri reddedildi. Bunun üzerine Telia Sonera temsilcileri bu kez performansından memnun olmadıklarını ve yanlı davrandığını öne sürdükleri Williams’ın yerine başka bir isim seçilmesi için gündeme ek madde konulmasını talep etti. Ancak hükümet komiseri Türk Ticaret Kanunu’nun 369. Maddesi’ni esas alarak, önceden belirlenen gündem dışında başka konuların görüşülemeyeceğini ifade etti ve teklifin görüşülemeyeceğini bildirdi. Başkan Williams da ek madde koyma teklifini reddetti.
Genel Kurul gündemine ek madde konulmamasıyla Telia Sonera ve Altimo’nun yönetim kurulu başkanını değiştirme istekleri de başarısız oldu.

Toplantıda daha önce açıklanan gündem maddeleri görüşülürken Yönetim Kurulu genel kurulda ibra edilmedi, 2011 bilançosu onaylanmadı ve denetim kurulu atanamadı. Bilançosunun Kar/Zarar hesabı genel kurulda onaylanmayan Turkcell’in dağıtması beklenilen temettü dağıtımı kararı da Olağan Mali Genel Kurul’dan çıkmadı.
Çeşitli yatırım şirketi temsilcileri bilançonun mayıs ayı başına kadar onaylanması gerektiğini ve denetçilerin atanması gerektiği yönünde yorumlarda bulunuyor.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Genel Kurul sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Altimo’nun Turkcell’deki üyesi Alexey Khudyakov, azınlık hissedarlarının ek bir gündem maddesi eklenmesi talebinin kanunsuz biçimde reddedilmesiyle büyük bir haksızlığın ortaya çıktığını iddia etti. Khudyakov, “Turkcell’de yüzde 14 hissesi olan Sonera Holding bugün bu soruyu oylamaya sunmak istemiştir. Ancak Başkan Williams yasaları çiğneyerek hessedarın isteğini reddetti.” dedi. TeliaSonera’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Grup İletişim Direktörü Cecilia Edstrom da, otoritelerin yabancı yatırımcıların yasal haklarını koruma amacını yerine getirememesi dolayısıyla hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı.

20 GÜN İÇİNDE ALTİMA-ÇUKUROVA DAVASININ SONUÇLANMASI BEKLENİYOR

Çukurova Holding ve Rus Altimo arasında temyizde görüşülen uluslararası hukuk davasının ise önümüzdeki 20 gün içinde sonuçlanması bekleniyor. Daha önce mahkemenin 16 maddede de Çukurova holdingi haklkı bulduğu davanın temyizinde de aynı sonuç çıkarsa bu dava Çukurova Holding’in zaferiyle kapanacak ve büyük ölçüde de Turkcell’in ortakları arasındaki kavgada sona gelinmiş olunacak.

TURKCELL’DEN GENEL KURUL AÇIKLAMASI

Genel Kurul sonrası Kamu Aydınlatma Platformu’na toplantıdaki kararlarla ilgili açıklama gönderen Turkcell ise açıklamasında şöyle dedi

“Şirketimizin 21 Nisan 2011 tarihinde saat 15.00’da Turkcell Genel merkezinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul toplantısında yapılan oylama sonucunda gündem maddelerinden;

a) 2010 Faaliyet Yılı Bilanço ve Kar-Zarar hesabı onaylanmamıştır.
b) Yönetim Kurulu üyeleri, 2010 yılı faaliyet ve işlemlerinden dolayı ibra edilmemişlerdir.
c) Kanuni denetçiler, 2010 yılı faaliyet ve işlemlerinden dolayı ibra edilmemişlerdir.
d) Kanuni denetçilerin seçimi yapılmamıştır.
e) Yönetim Kurulu’nun 2010 yılı karından %75 oranında kar dağıtım teklifi onaylanmamıştır.

Genel Kurula ilişkin tutanak ve hazirun cetveli ekte yer almaktadır.

Genel Kurulda alınan sözkonusu kararların, gerek sermaye piyasası aracının değerini gerekse yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyeceği kanaati oluştuğundan, yatırımcıların zarar görmemesini teminen, Şirketimizce gerekli değerlendirmeler yapılarak, en kısa sürede yeniden kamuoyu bilgilendirilecektir. ”