YouTube Türkiye’yi hülleye zorladı, kendisi tınmadı

Son 2.5 yıldır mahkeme kararı ile Türkiye’den erişimi yasak olan YouTube’a erişim yasağı, söz konusu videoların telif hakları gerekçesiyle yayından kalkmasından sonra kaldırılmıştı. Ama YouTube aynı videoları tekrar yayına koydu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan YouTube yetkilileri söz konusu videoların, telif hakları gerekçesiyle yayından kaldırıldığını ancak inceleme sonucunda böyle bir ihlalin söz konusu olmadığı anlaşılınca videoları yeniden yayına verdiğini ancak bu videolara Türkiye’den erişimin olmayacağını belirttiler.

İşte YouTube’un açıklaması

’Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.’

İNTERNET KURULU BAŞKANI’NDAN CEVAP GECİKMEDİ

YouTube’un açıklamasını üzüntü ile karşıladıklarını dile getiren İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren konuyla ilgili olarak BTDunyasi.net’e yaptığı özel açıklamada “YouTube bu kararı ve açıklamasıyla süreci zora sokmuştur. Söz konusu videoların telif hakkı sahibi Anadolu Ajansı ve TRT. Bu videoların doğru şekilde kullanılması için Alman ILS şirketine telif haklarının korunması konusunda yetki verilmiştir. Daha önce bu tip olaylarda videolara doğrudan müdahale etmediklerini dile getiren, telif haklarıyla ilgili olarak yetkili kurum ve kuruluşların videolara müdahale hakkı olduğunu iddia eden YouTube kendi açıklamalarına ihanet etmiştir. ABD’de çok ön planda olan Telif Hakları yasalarını karşısına almıştır. Atatürk Videoları’nın telif haklarını savumakla görevli olan Alman ILS şirketi öncelikle ABD mahkemeleri olmak üzere uluslararası hukuk platformunda telif haklarıyla ilgili bir mücadele başlatmıştır. Şuan TRT ve Anadolu Ajansı’ndan telif yazısı bekliyorlar. Akabinde harekete geçecekler” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.