Ana sayfa BT Gündem Yüksek Seçim Kurulu’nda Büyük Skandal

Yüksek Seçim Kurulu’nda Büyük Skandal

109
0

Yüksek Seçim Kurulu’nun web sitesi, 22 Temmuz günü aşırı yoğunluktan dolayı “kilitendi”. 21.yyda, eğer bilgi toplumu olma iddiası olan bir ülkede yaşıyorsak, bu bir skandaldır. Ama bu skandal gazetelerde ancak küçük haber olduğuna göre, bilgi toplumu masalıyla kendimizi kandırıyoruz demektir.Önce Hürriyet’in web sitesindeki küçük haberi anımsayalım: “Şeçmen bilgi kartı olmadığı için YSK `nın `www .ysk .gov.tr ` internet sitesinden nerede oy kullanacağını öğrenmeye çalışan 90 bin vatandaşın son gün sorgulamaları nedeniyle site kilitlendi. Özellikle gümrüklerde görev alan YSK personelinin işlem yapamaması nedeniyle, sitenin erişimi Başkan Muammer Aydın `ın talimatıyla saat 17.00`ye kadar durduruldu.”

Açık söyleyeyim, seçmen bilgi kartı yerine nerede oy kullanılabileceğinin Internet’den sorgulanabileceğini öğrendiğimde, “nihayet bilgi toplumunun nimetlerinden yararlanmaya başlıyoruz; yaşasın e-devlet” diye düşünmüştüm.

Ama sadece 90bin kişinin, nerede oy kullanacağını öğrenmek istemesi bile sistemi kilitlemeye yetmiş. İnanılır gibi değil. Kim kuruyor bu sistemleri? Nasıl hesap yapıyorlar? 4 milyon ADSL abonesinin olduğu bir ülkede, sistemi kaç kişinin kullanacağını düşünmüşlerdi? Bu hesaptan gazetelerin web sitelerinin hiçbir gün çalışmaması gerekirdi.

Bu olay, bilgi toplumu olmanın neresinde olduğumuzu bence çok açık bir şekilde gösteriyor. Evet, Yüksek Seçim Kurulu’nun web sitesi, 5 yıl içinde en çok çalışması gereken tek bir gün, alt tarafı 90 bin ziyaretçi nedeniyle çöktü. Ama ben Bilgi Toplumu olmanın neresinde olduğumuzu bununla ölçmüyorum. Benim asıl ölçüm, kamuoyunun ve onun gözü kulağı olan basının bu skandalı ne derece algıladığıdır. Böylesi bir skandal gazetelerin manşetlerinde yer bulduğu zaman, toplum Bilgi Toplumu olmayı talep etmeye başlamış olacaktır; şu anda görünen o ki kimsenin zaten böyle bir talebi yok.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Seçimden bir gün önce YSK Başkanı Muammer Aydın’ın bir demecini okumuştum. Sayın başkan, seçime her yönüyle hazır olduklarını belirterek, şöyle konuşmuş: ”Artık elektronik oylamaya geçilmeli ve parmak boyamaya son verilmeli”. Buradan sesleniyorum. Sayın Başkanım, aman ha ! Lütfen ! Ölçümüzü bilelim. Belki 90 bin kişinin web sitesini kilitlemiş olması henüz kimseyi şok etmiyor ama bu zihniyetle elektronik seçim yapmaya kalkarsak, tüm dünyanın maskarası olacağımız çok açık.