ZTE, 7 yıl Qualcomm yongaları dahil ABD teknolojisi kullanamayacak

ABD Ticaret Bakanlığı, Çinli ZTE’nin Kuzey Kore ve İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile, ABD merkezli şirketlerin ZTE’ye teknoloji tedarik etmelerini 7 yıl süre ile yasakladı. Daha önce, ABD’nin Kuzey Kore ve İran yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile ABD Hükümeti ile sorunlar yaşayan Çinli ZTE, mahkemelik olmuş ve 892 milyon dolar ceza ödeyerek mahkemede anlaşma yoluna gitmişti.ABD Hükümeti, ZTE’nin anlaşmaya ve ödediği cezaya rağmen halen bu iki ülkeye yönelik yaptırımları deldiği gerekçesi ile ZTE’ye herhangi bir ABD şirktenin teknoloji satışını 7 yıl süreyle yasakladı. Dünyanın cep telefonu alanında en büyük işlemci üreticisi Qualcomm’un işlemcileri ve yongalarını  ürettiği cep telefonlarında kullanan ZTE, 7 yıl boyunca Qualcomm dahih herhangi bir ABD merkezli şirketten teknoloji ürünü satın alamayacak. ZTE, ürettiği cep telefonları dışında baz istasyonu üretiminde de dünyada önemli bir yere sahip. Üretilen baz istasyonlarında da Qualcomm patentlerinin bazıları kullanılıyor. Bu patentler kullanılabilecek mi? O konu da henüz netleşmiş değil. Geçtiğimiz aylarda ZTE, Qualcomm ve China Mobile, 5G teknolojisi için ortaklık yaptıklarını duyurmuştu. Reuters’ın haberine göre ZTE tarafından üretilen cep telefonlarında yüzde 25 ile yüzde 30 arasında ABD teknolojisi kullanılıyor.
Netaş’a etkisi belirsiz
Çinli ZTE, geçtiğimiz yıl sonunda, Türkiye’nin köklü teknoloji şirketlerinden Netaş’ın yüzde 48 hissesini satın alarak şirketin en büyük hissedarı konumuna gelmişti. Netaş, UBAK isimli “yerli” baz istasyonları üreten konsorsiyumun bir parçası. Geçtiğimiz günlerde, UBAK’ın ilk saha testleri başarılı şekilde tamamlanmış, 150 adet ilk siparişin de yıl içerisinde operatörlere teslim edileceği belirtilmişti. ABD’nin ZTE’ye uyguladığı bu yaptırımın Türkiye’de NETAŞ’a nasıl bir etkisi olacağını kestirmek ise henüz erken.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.