26 bin öğrenci daha bilgisayar sahibi oluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Birebir Öğrenme Projesi” kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik başlattığı ücretsiz dizüstü bilgisayarlar kampanyası bu yıl da devam ediyor. “Hedef Kocaeli’ndeki her çocuğumuzu bilgisayar okuryazarı yapmak” sloganıyla 26 bin 587 öğrenciyi ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 26 bin 709 öğrenciyi daha bilgisayar sahibi yapacak.
Beş yılda toplam 130 bin çocuğu bilgisayar sahibi yapmayı hedefleyen ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından her yıl düzenlenen ‘Bilişim 2009 Yerel Yönetim Uygulama’ dalında birincilik ödülü alan projenin ikinci etabı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz’un katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

Türkiye’de bir benzeri daha olmayan “Birebir Öğrenme Projesi” ile ilgili olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNPD) tarafından kabul gören ‘Her çocuğa bir bilgisayar’ projesini Kocaeli’de hayata geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu proje kapsamında ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine geçtiğimiz yıl 26 bin 587 bilgisayar dağıttık. Bu yıl da 26 bin 709 öğrencimize bilgisayar hediye edeceğiz. Hedefimiz Kocaeli’ndeki her çocuğu bilgisayar okur yazarı yapmak. 24 Aralık 2010 Cuma günü Başbakan’ımız Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise bizzat katılımıyla öğrencilerimize bilgisayarlarını dağıtacağız” dedi.

Projenin sadece 6. sınıf öğrencileriyle de sınırlı kalmadığını belirten Karaosmanoğlu, özel eğitim gören öğrencilerin yanısıra Kocaeli Üniversitesi Çocuk Hematolojisi Onkoloji Servisi’ndeki hasta çocuklar ile otistik çocuklara da hediye edildiğini dile getirdi. Geçtiğimiz yıl dağıtılan bilgisayarlarla Kocaeli’ndeki bilişim sınıflarının 900’e ulaştığını, bu yıl ki dağıtımla birlikte 1800 bilişim sınıfına ulaşacaklarını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 242 köy okulunun da bu projeden yararlandığını belirtti.

Projenin bilgisayarlarını geliştiren Exper’in Genel Müdürü Orhan Korkusuz ise, bilgi toplumu olma yolunda hızla ilerleyen ülkemiz için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği

bu projenin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Dünyadaki birçok ülke ve bu ülkelerdeki belediyeler tarafından örnek alınan bu projede, Exper olarak yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Yarınlarımız için Intel ile geliştirdiğimiz BilgePisi’ler sayesinde çocuklarımız eğitimlerindeki tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek.

ÇALINMAYI VE SATILMAYI ENGELLEYEN BİLGİSAYARLAR
Çalınmaya ve kırılmaya karşı bir yıl sigortalı olan BilgePisi’lerde bu yıl yaptığımız en büyük yenilik Intel Anti-Theft Teknolojisi ile uzaktan kilitleme özelliği. Bu özellik sayesinde ürünler çalındıklarında ya da kaybolduklarında cihaz merkezden kilitlenebilecek. Formatlama, sabit disk değişikliği, işletim sistemi değişikliği gibi durumlarda sistem açılamayarak bilgisayarların çalınmasını veya satılmasını anlamsız kılacak” şeklinde konuştu.

Sadece öğrencilerin faydalanabileceği özelliklerle donatılan BilgePisi’ler üzerinde ebeveyn kontrol yazılımlarının da bulunduğunu belirten Orhan Korkusuz sözlerine şöyle devam etti: “Bilgisayarlar üzerindeki yazılım sayesinde öğrencinin bilgisayar ve uygulamaları kullanımlarının yanı sıra engelleme saatleri de yönetilebiliyor. Öğrencinin girmemesi istenilen web sayfalarına erişimi bu program vasıtasıyla engelleniyor ve sakıncalı sitelere her anlamda ulaşması kontrol altına alınıyor. Tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

900 SINIF ÖĞRETMENİNE EĞİTİM
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6. sınıf öğrencilerine yönelik dağıtılacak ücretsiz dizüstü bilgisayarlar için Kocaeli genelindeki tüm 6. Sınıf öğretmenlerine eğitim veriliyor. Yaklaşık 900 öğretmene uzmanlar tarafından dağıtılacak bilgisayarların içindeki programlar ve “etkin öğrenim ve eğitim nasıl yapılır” konusunda bilgiler veriliyor.

TAM DONANIMLI SİSTEM
5 yıl sonunda toplam 130 bin 6. sınıf öğrencisine ulaşması hedeflenen BilgePisi’lerde Intel® Atom® işlemcisi bulunuyor. 160 GB hard diske sahip olacak laptoplarda 1 GB RAM mevcut. 10,1 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan bilgisayarlar üzerinde, kablosuz iletişim için tümleşik ağ kartı, tümleşik ses kartı, 1.3 megapiksel dahili webcam, tümleşik hoparlör ve mikrofon bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu