BTK’nın Twitter’daki anketi, tepki çekti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun resmi twitter hesaplarından @btkbasin aracılığı ile Twitter’da gerçekleştirilen “Whatsapp alternatifiniz ne olurdu?” anketi kullanıcılardan tepki çekti. 8 Mayıs Pazartesi günü, Türkiye elektronik haberleşme sektörünü denetlemek ve düzenlemekten sorumlu kurum ve kurul olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, Twitter’daki resmi hesaplarından @btkbasin aracılığı ile düzenlemiş olduğu, ankete kullanıcılardan tepki yağdı.Anketinde “Whatsapp olmasaydı, hangi uygulamayı kullanırdınız?” sorusunu soran ve alternatif olarak Turkcell’in dünya çapında popülerliğe ulaşan BİP uygulamasını, Viber’ı, Çin menşeli WeChat’i ve Güney Kore’nin Line’ını sunan ankete kullanıcılar tepki gösterdi.
Aralarında en eski uygulama, Türk Telekom Wirofon Yok. 
Ağustos 2009’da Türk Telekom şirketlerinden Argela tarafından geliştirilen ve pazara sunulan Wirofon uygulaması ise BTK’nın sunmuş olduğu seçeneklerde bulunmuyor. 2010 yılında pazara sunulan Whatsapp ve Viber‘a, 2011 yılında pazara sunulan WeChat ve Line uygulamalarına anketinde yer veren, ancak Türkiye’de geliştirilen ve “EN ESKİ” mesajlaşma ve arama uygulaması olan Wirofon’a yer verilmemesi ise kafalarda soru işareti bıraktı. Türk Telekom, Wirofon’u 2016 yılı ortalarında yenileyerek yeniden, daha gelişmiş özellikler ile pazara sunmuştu.
Whatsapp yasaklanacak endişesi
Ankete, kullanıcıların verdiği tepki de ağır oldu. İnternet üzerinde sunulan ürün ve hizmetler ile internet sitlererini R’esen erişime engelleme yetkisine sahip BTK’nın böyle bir anket yayımlamış olması “Whatsapp” yasaklanacak mı? sorusunu kullanıcıların akıllarına getirdi. Kullanıcılar, ankete verdikleri cevaplarda ağırlıklı olarak “Whatsapp yasaklanacak mı?” sorusu ile dile getirirken, şifreleme ve kripto özellikleri ile ön plana çıkan TELEGRAM uygulamasının ankette yer almamasına dikkat çekenler de oldu.  Bakalım, BTK Başkanı Ömer Fatih Sayın, bu anket ile ilgili tüketicilerden gelen eleştirilere bir açıklama yapacak mı?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.